Klej do plastiku – jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Klejenie to jedna z metod trwałego łączenia plastikowych elementów. Jaki klej do plastiku wybrać?

Jeden klej do wszystkiego

Na rynku dostępnych jest wiele klejów do plastiku. Największą popularnością cieszą się kleje uniwersalne, gdyż pozwalają one na sklejenie różnych rodzajów tworzyw sztucznych, w tym:

  • winylu,
  • pleksiglasu,
  • PCW-u,
  • ABS-u,
  • nylonu,
  • polietylenu (PE),
  • polipropylenu (PP).

Uniwersalne kleje do plastiku można stosować także do klejenie innych materiałów, w tym metali (stali i aluminium), ceramiki, drewna, skóry, gumy, papieru, tektury oraz tkanin. Dzięki nim z łatwością możemy przeprowadzić szerokie spektrum napraw, bez konieczności kupowania kilku różnych preparatów.

Polecana chemia budowlana

Pamiętajmy, że kleje do plastiku to produkty o silnym działaniu, dlatego podczas ich stosowania należy zachować określone środki ostrożności. Przede wszystkim przed aplikacją powinniśmy uważnie przeczytać wskazania producenta, zwłaszcza te dotyczące tego, jakie materiały można kleić za pomocą preparatu. Niektórych produktów nie należy stosować na przykład do klejenia teflonu, szkła, pianki czy też miękkiej skóry. Inne zaś nie sprawdzają się w przypadku tworzenia łączeń w przedmiotach przeznaczonych do przechowywania gorących cieczy. Warto to wziąć pod uwagę, nawet jeśli zdecydowaliśmy się na kupno kleju uniwersalnego.

Jaki klej do plastiku wybrać? Podstawowa klasyfikacja

Na rynku dostępne są cztery główne kategorie klejów do plastiku (tworzyw sztucznych):

1. Kleje płynne

Są łatwe w użyciu, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością. Dostępne są w wersji na bazie wody i z rozpuszczalnikami. Zasada działania obydwu typów jest podobna – w trakcie nakładania preparatu na powierzchnię następuje stopniowe odparowywanie wody lub rozpuszczalnika, klej zaś twardnieje, łącząc na stałe dane elementy.

Kleje te spełniają jednak swoje zadanie jedynie podczas klejenia materiałów porowatych. To właśnie bowiem nierówności (pory) w materiale pozwalają na odparowanie wody czy rozpuszczalnika. Większość tworzyw sztucznych zaś ma gładką powierzchnię, co nie tylko utrudnia ich przyklejenie za pomocą produktów tego typu, ale również jest niebezpieczne i toksyczne i wymaga zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, co w warunkach domowych zwykle nie jest możliwe do zrealizowania.

2. Kleje reakcyjne

Można je podzielić na dwa rodzaje:

  • kleje jednoskładnikowe – tworzą gotową mieszankę, którą nakładamy bezpośrednio na klejoną powierzchnię. Nie wymagają rozrabiania z wodą ani mieszania z aktywatorem. Ich stosowanie jest niezwykle praktyczne. W odróżnieniu od klejów dwuskładnikowych charakteryzują się jednak krótszym czasem przydatności do użytku,
  • kleje dwuskładnikowe – przed użytkiem należy zmieszać składnik A (zwykle żywicę epoksydową) ze składnikiem B (utwardzaczem aminowym) w odpowiednich proporcjach, wskazanych przez producenta. Kleje te są trudniejsze w przygotowaniu, jednak dzięki dwuskładnikowej formule odznaczają się szczególnie wysoką przyczepnością. Co więcej, można je nakładać w dowolnej grubości, pamiętając jednak o tym, że im grubsza warstwa, tym więcej czasu na związanie będzie potrzebował klej.

3. Kleje kontaktowe

Ich zaletą jest łatwość stosowania, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane – nie tylko w przypadku profesjonalnych zastosowań, ale również do użytku domowego. Występują w dwóch wariantach – z utwardzaczem i bez niego.

Niezależnie od formuły sposób ich stosowania pozostaje podobny. Klej nakładamy na jedną lub wszystkie powierzchnie, a następnie czekamy około 10-15 minut, aż produkt wyschnie. Po upływie tego czasu dociskamy klejone elementy do siebie, na przykład przy pomocy ścisków. Po upływie wstępnego czasu wiązania możemy zdjąć ściski i pozostawić łączenie do całkowitego wyschnięcia.

Stosując kontaktowe kleje do plastiku, musimy pamiętać, że zawierają one w swoim składzie substancje toksyczne. Dlatego preparatów tych należy używać zgodnie z instrukcją obsługi, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa wskazane przez producenta. Chodzi w tym przypadku m.in.: o niewdychanie oparów, unikanie kontaktu ze skórą czy też stosowanie kleju tylko w wentylowanym pomieszczeniu.

4. Kleje topliwe

Zwykle mają jednoskładnikową formułę. Ich cechą charakterystyczną jest krótki czas wiązania. Jeżeli zastanawiamy się, jaki klej do plastiku i papieru sprawdzi się najlepiej, odpowiedź brzmi: z kategorii topliwych. Warunkiem jest względnie duża powierzchnia przylegania.

Jaki klej do plastikowych elementów? Ważna baza kleju

O właściwościach kleju przesądza nie tylko jego formuła, ale również skład. Tabela przedstawia najpopularniejsze rozwiązania dostępne na rynku. Różnią się one między sobą rodzajem bazy, a co za tym idzie także i właściwościami oraz przeznaczeniem.

Jak dobrać klej do plastiku? Analiza przeznaczenia

Wybierając klej do plastiku, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim jego przeznaczenie. Oczywiście możemy zdecydować się na wspomniany wcześniej klej uniwersalny, jednak jego formuła może nie sprawdzić się w przypadku konkretnego tworzywa sztucznego. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak dobrać rodzaj kleju do plastiku w zależności od jego przeznaczenia.

  1. Jaki klej do plastiku PP? W tym przypadku zasada doboru produktu jest prosta. Wystarczy, że sprawdzimy na opakowaniu, czy jest to klej do plastiku PP, a ściślej mówiąc do polipropylenu. Producent powinien bowiem umieścić taką informację na tubce. Tak samo należy postąpić, jeżeli kupujemy klej do plastiku ABS (akrylonitryl-butadien-styren) czy też klej do plastiku PUR, czyli do poliuretan. Na opakowaniach klejów do plastiku możemy znaleźć także inne oznaczenia symbolizujące konkretny rodzaj tworzywa sztucznego, do którego są dostosowane. Oprócz wyżej wymienionych (PP, ABS, PUR) najczęściej można spotkać:
    • PA66 – poliamid,
    • PC – poliwęglan,
    • PE – polietylen,
    • PMMA – polimetylometakrylan,
    • PS – polistyren,
    • PVC (PCV) – polichlorek winylu.
  2. Jaki klej do plastiku i metalu? W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie klej epoksydowy.
  3. Jaki klej do plastiku i gumy? Zastosować możemy na przykład klej etylocyjanoakrylowy, przeznaczony do łączenia tworzyw sztucznych i gumy. Charakteryzuje się on wysoką siłą wiązania. Zwykle ma jednoskładnikową formułę.
  4. Jaki klej do plastiku i drewna? I w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będą kleje epoksydowe.
  5. Jaki klej do plastikowych modeli? W modelarstwie bardzo dobrze sprawdzają się cyjanoakrylany. W tym przypadku podczas wyboru produktu liczy się jednak nie tylko wytrzymałość spoiny, ale również jej estetyka. Dlatego warto decydować się na preparaty bezbarwne.
  6. Jaki klej do plastiku wytrzymały na ciepło? Zazwyczaj są to kleje oparte na PCV i znajdują zastosowanie głównie w przemyśle. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nabywają właściwości klejące po ogrzaniu do konkretnej temperatury, zwykle sięgającej od 110 do 220o Celsjusza w zależności od kleju. Aby ogrzać i zaaplikować klej należy używać specjalnego pistoletu do klejenie na gorąco, a także rękawic ochronnych. Są to niezwykle mocne i wytrzymałe produkty, które zwykle stosuje się do klejenia dużych elementów. Produkty o dużej wytrzymałości na ciepło sprawdzą się również, jeżeli zastanawiamy się, jaki klej do plastiku w samochodzie będzie dobrym wyborem. Pamiętajmy, że zwykle preparat odporny na wysoką temperaturę to również klej do plastiku do niskich temperatur. Jego cechą charakterystyczną jest szybkie utwardzanie się w zróżnicowanych warunkach.
  7. Jaki klej do twardego plastiku? Produkt o tym przeznaczeniu powinien charakteryzować się niską łamliwością i odpornością na kruszenie. Powinien również tworzyć elastyczną spoinę. Przykładem takiego preparatu jest klej do plastiku Dragon.

Jakie inne czynniki warto wziąć pod uwagę?

W przypadku klejów do plastiku istotną kwestią jest także sposób ich aplikacji. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rozwiązań:

  • klej w tubce – to klasyczna opcja, zwykle zarezerwowana dla klejów dwuskładnikowych. Umożliwia bowiem łatwe wyciśnięcie składników i ich zmieszanie. Przy zbyt mocnym nacisku z tubki może wypłynąć zbyt wiele kleju, dlatego warto zachować ostrożność przy jego aplikacji,
  • klej w strzykawce – to rzadziej wybierane rozwiązanie, jednak bardzo praktyczne. Strzykawka bowiem pozwala precyzyjnie zaaplikować klej, nawet w trudno dostępnych miejscach. Taka forma zapobiega również niekontrolowanemu wypływowi produktu,
  • klej w sprayu – to wygodna opcja, która jest chętnie wybierana. Zapewnia bowiem komfortową i szybką aplikację. Co więcej, łatwy w obsłudze dozownik pozwala precyzyjnie dobrać ilość kleju. Umożliwia również rozpylenie kleju w pionie i poziomie, dzięki czemu jesteśmy w stanie dotrzeć ze substancją nawet do trudno dostępnych miejsc. Samoczyszczący się zawór przedłuża żywotność kleju, sprawiając, że jest to produkt wielokrotnego użytku.

Jeżeli zależy nam na natychmiastowym efekcie, wybierzmy błyskawiczny klej do plastiku. Czas wstępnego wiązania takiego produktu zwykle wynosi od 5-30 sekund – w zależności od warunków, w jakich przeprowadzana jest aplikacja. Taka szybkość jest zaletą, ale również i wadą, gdyż nie pozwala na wprowadzanie poprawek i korygowanie błędów. Dlatego podczas jego aplikacji i łączenia plastikowych elementów nalży zachować precyzję i staranność.

Wybierając klej do plastiku zwróćmy uwagę także na wytrzymałość końcową. Zwykle spoina osiąga ją po 12-24 godzinach od aplikacji kleju. W zależności od rodzaju podłoża powinna ona wynosić od 2 do 20 N/mm2. Wówczas wybrany produkt można zakwalifikować jako klej do plastiku mocny.

Decydując się na kupno kleju do plastiku, zwróćmy uwagę także na barwę produktu. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest klej bezbarwny. Tworzy on praktycznie niewidoczną spoinę. W przypadku ciemnych przedmiotów jednak może się nie sprawdzić. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie brązowy lub czarny klej do plastiku. Na rynku dostępne są również produkty w odcieniach żółci i beżu.

Podsumowując, oferta rynkowa klejów do plastiku jest niezwykle zróżnicowana. Wybierając preparat zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego przeznaczenie. W praktyce spektrum zastosowania klejów do tworzyw sztucznych jest szerokie. Niemniej warto sprawdzić, co konkretny produkt ma do zaoferowania.

Udostępnij
4,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.